T.C. M.E.B. ÖZEL ANTALYA MELEKLER ÖZEL EĞİTİM OKULU
antalya melekler özel eğitim

Çocuklarda Görülen Dil ve Konuşma Bozuklukları Türleri

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI TÜRLERİ

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ NEDİR?

Dil ve konuşma terapisi, dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri biraraya koyamamaktır. Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan her yaştaki kişiye yardım eder. İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek: ü Artikülasyon bozukluğu : Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede sorun yaşanıyorsa, bu artikülasyon problemidir. Örneğin çocuğunuz ‘araba’ yerine ‘ayaba’ ya da ‘ekmek’ yerine ‘epmek’ diyorsa artikülasyon sorunu vardır. ü Akıcılık sorunları ( kekemelik) : Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik olabilir. Örneğin; ‘sosis’ kelimesini söylerken ‘so-so-so-sosis’ ya da ‘sssssssosis’ diyebilir. kekeleyen çocuklaryn akıcılık sorunları vardır. ü Ses bozukluğu : çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye kadar sesi azalabilir, kısılabilir ve sesi sanki ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlıgı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir. ü Dil bozukluğu : Çocuğunuz karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri bir araya getirmede sorunu olabilir. böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİNİ KİM YAPAR ?

Dil ve konuşma bozukluğu çocukları ve yetişkinleri, tanılayan, değerlendiren, terapiyi hazırlayan ve uygulayan kişiye ‘Dil ve Konuşma Terapisti’ ya da ‘Dil ve Konuşma Patoloşu’ denir. Dil ve Konuşma Terapisti, insan iletişimi, gelişimi ve bozuklukları alanında profesyonel kişiler tarafından eşitilen; dil ve konuşma bozuklukları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan kişidir.

KİMLERİN KONUŞMA TERAPİSİNE İHTİYACI VARDIR ?

Eğer çocuğunuzda şu durumlardan biri varsa, konuşma terapisine ihtiyacınız olabilir : · Dudak-damak yarıklığıu · Ağız etrafındaki zayıf kaslar · Yutma problemi · Kekemelik · Gelişim geriliği · Zihinsel gerilik · İşitme kaybı · Otizm · Down Sendromu · Serebral Palsi

TERAPİ NE KADAR SÜRER ?

Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği konuşma sorununa bağlıdır. Bazı konuşma sorunlarının düzeltilmesi diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Haftalık terapi seansı çocuğun performansına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Konuşma terapistine hafta bir, iki kez ya da daha fazla devam edebilirsiniz. Terapi birkaç haftadan birkaç aya, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. (Bilgiler alıntı yapılmıştır. velileri bilgilendirmek için kullanılmıştır.) DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ ANTALYA’DA okulumuzda verilmektedir.
Tarih : 7 Mayıs 2013 Salı